Floortime EğitimiFloortime Eğitimi

Floortime Nedir?

Floortime geliştirilmiş bir programdır ve bu program aracılığı ile otizm spektrum bozukluğu, down sendromu, dikkat eksikliği, gelişimsel gerilikler gibi problemleri olan çocukların aileleri aracılığı ile tedavilerine destek sağlanması amaçlanır.

Floortime’in Temel Hedefi Nedir?

Floortime sayesinde ebeveynlerin çocuklarını doğru tanıması hedeflenirken onlarla kuracakları iletişimi en verimli şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak için ortam yaratılır. Çocuklar bu yöntem sayesinde karşılarına çıkma ihtimali olan kısıtlıklarla baş etme metotları hakkında fikir sahibi olur.

Bu yöntem çocuğa göre hareket etmeyi gerektirmektedir. Çocuğun ihtiyaçları tespit edildikten sonra onun için en verimli olabilecek iletişim modeli belirlenir ve bu sayede kişiye özel bir yaklaşıma sahip olunur.

Çocuğun gözlemlenmesi bu aşamada oldukça önemlidir ve ona ait seçimlerin doğru tahlil edilmesi izlenmesi gereken yol hakkında bilgi verici olacaktır. Çocuğun lider olarak konumlandırıldığı bu modelde elde edilen başarının daha yüksek olduğu yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar arasındadır.

Yöntem çocuktaki doğal olarak gelişen ilgi alanlarını tespit eder. Bu sayede çocuğa bir yol gösterilmesi mümkün hale gelir. Gözlem yönteminin kullanılması ile gerçekleştirilen tespit işlemlerinde çocuğu motive eden tüm gelişmeler anlaşılabilmektedir.

Çocuğun ilgi alanlarının tespit edilmesinden sonraki aşamada ise onun yaşamına dahil olmak gerekmektedir. Çocuğun iletişim kurmayı reddetme nedenleri anlaşıldığında onun dünyasına dahil olmak daha kolay olmaktadır.

Bundan dolayı Floortime yönteminden yararlanıldığında tüm bu aşamaları gerçekleştirmek daha kolay olur. Yöntem çocuğun gelişimine katkıda bulunmayı amaçlarken bu dönemde onun yanında yer alarak kişilik özelliklerine uyumlu bir davranış geliştirilmesini gerekli kılar.

Çocuğun izlendiği ve ihtiyaçlarının doğru tespit edildiği bir yöntem olması onun enerjisine uyumlu bir yaklaşımla hareket etme zorunluluğunu da beraberinde getirirken bu metot sayesinde çocuk daha iyi bir gelişim seviyesine taşınabilmektedir

Hızlı iletisim
  • 0 532 669 16 54
  • 0 532 669 16 54
  • info@ozelegitimsakarya.com
Bizimle İletişime Geçin
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?