Duyu BütünlemeDuyu Bütünleme

Duyu bütünleme

Duyu bütünleme vücuttan ve çevreden alınan duyusal bilgilerin işlemlenmesi, bütünlenmesi ve organize edilmesidir. Duyu bütünleme teorisi; davranış ve öğrenmeyi, insan gelişimi, nörobilim, psikoloji ve ergoterapi konseptlerini sentezleyen bir çerçevede incelenir. ADB, A. Jean Ayres tanımlanmış olan teori ve konsepte dayanır.

Ayres, duyu bütünleme teorisi ve müdahalesini ortaya koyan, değerlendirmeler geliştirmiş ve bir çok çalışma yürütmüş olan bir araştırmacı ve klinisyendi. Yaptığı çalışmalardaki faktör analizlerinde; tutarlı duyu bütünleme fonksiyon ve disfonksiyon kalıplarını ortaya çıkarmıştır. Bu kalıplar tipik gelişen çocuklarda hangi duyusal ve motor alt birimlerin ne yollarla geliştiğini anlamamızı ve ayrıca bu alt birimlerde problemlerin öğrenme ve davranışları nasıl etkilediğini çeşitli yollarla tanımlayabilmemizi sağlar.
Ayrıca bu kalıplar direk müdahale için gerekli olan, değerlendirme verilerinin deneysel olarak yorumlanabilmesine yardımcı olur.

Ayres (1989), duyu bütünlemeyi "kişinin kendi vücudundan ve çevresinden alınan duyusal bilgilerin organize edildiği ve kişinin vücudunu çevrede etkili bir şekilde kullanmasına olanak sağlayan nörolojik bir süreç" olarak tanımlar. Duyu bütünleme teorisi "öğrenme beynin bir fonksiyonudur" savını öne sürerve duyusal bilginin uygun işlenmesinin ve bütünlenmesinin adaptif davranış için önemli olduğunu söyler.

Hızlı iletisim
  • 0 532 669 16 54
  • 0 532 669 16 54
  • info@ozelegitimsakarya.com
Bizimle İletişime Geçin
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?