Bizden Haberler

Özşefkat nedir? Yazımız


Özşefkat, zihnimizdeki olumsuz düşünceleri azaltmaya yardımcı, güçlü bir kaynaktır!

Bazı zamanlar özellikle stresli zamanlarımızda düşüncelerimiz daha fazla eleştirel hale gelebilir. Genellikle bu eleştirel düşünce hali iki farklı şekilde ortaya çıkar kimisi bu durumu dışa vurur ve başkalarını eleştirir. Bazıları ise bunu içe çevirerek acımasız bir şekilde kendisini durmaksızın eleştirir. Hatta bazen utanç verici düşünceler ile kendisini cezalandırabilir bile. 

Kişi kendine içgörü ve şefkatle yaklaşırsa eleştirel düşünceler de güçlerini kaybeder. Örneğin kendiniz (ya da herhangi bir şey) hakkındaki düşünceleriniz ve yargılamalarınızda daha fazla  eleştirel bir halde  olabilirsiniz bu durumlarda kendinize sorabileceğiniz bir takım sorulardan yararlanabilirsiniz. Bu süreç emek gerektiren pratik yaparak zamanla düşünceleri tekrardan yapılandırarak mümkün olacaktır. Hedeflediğimiz şey yapıcı özşefkat duygusunu geliştirmek ve yıkıcı düşüncelerinden uzaklaşmak. 

İlk soracağımız soru, kendime yargılayıcı söylemlerde bulunmayı nerden öğrendim? Aklımızdan geçirdiğimiz her düşünce doğru ve gerçekçi değildir. Araştırmalar bir günde 6.000’den fazla bireysel düşünceye sahip olduğumuzu göstermekte.

Bu tarz yargılayıcı ve acımasız düşünceler doğuştan gelen değil  sonradan öğrenilmiş fikirlerden bazılarıdır. Hayatımızda bu fikirleri oluşturduğumuz anlar olmuştur kendimizi yargılayıcı bir biçimde davranmayı öğrendiğimiz olay ne zaman başladı bunu bulmaya çalışmak için biraz düşünebilirsiniz. Bu sayede bu yargılayıcı düşüncelerin gerçekten size ait olup olmadığını görebilirsiniz. 

Soracağımız 2.soru, yargılayıcı düşüncelere inanmasaydım benim için değişen şey ne oalcaktı?  Düşünceler sadece zihninizdeki cümlelerdir. Ancak bazı düşünceler tanıdık olduğu ve güçlü duyguları uyandırdığı için onları gerekenden daha ciddiye alıyoruz. Fakat tüm düşünceler gerçek ve doğru değildir. 

Yargılayıcı düşüncelerinizin gerçek düşünceleriniz olup olmadığını belirleyin. Gerçek olan düşünceleri ve çarpıtıcı olumsuz düşünceleri birbirinden ayırmaya çalışın, bu çalışmayla doğru şekilde değerlendirme yapıp yapmadığınıza karar verebilirsiniz. Kısa bir pratik örneği olarak ;

“Son işimde çuvalladım. Başarısız, yetersiz bir insanın tekiyim,” şeklinde kurduğunuz cümleyi başka bir alternatifle değiştirebilirsiniz: “ Son işimde bazı nedenlerle başarısız oldum. Zamanla alışacağım çok fazla yenilik hayatıma girmişti ve alışkanlıklarım değişmişti. Bundan sonraki her yeni adımımda daha tecrübeli bir şekilde ilerleyebilirim, durumlar değişebilir uyum sağlama süreci biraz zaman alabilir kendime zaman verip ihtiyaçlarımı göz önünde bulundurularak daha başarılı bir şekilde ilerleyebilirim. 

Beynimize hangi düşüncelerin girdiğini kontrol edemeyiz. Ancak bunları nasıl algılayacağımızı yönetebiliriz.


Son soracağımız soru ; En yakın arkadaşım benim sahip olduğum kendimi yargıladığım olumsuz düşüncelerle kendini yargılasa ve bana gelse ben ne yapardım. 
İnsan olma bir bütün şeklinde bir çok parçayı içinde barındırır, çabalamakta insan olmanın bir parçasıdır. Bu dünyada hayatının bir döneminde utanmayan veya başarısız hissetmeyen hiç kimse yoktur. Bunu yaşayan tek insan ne biziz ne de bizden sonra yaşayan olmayacak. İnsanlık tarihinden beri her bireyin zihninde böyle düşünceler gelip geçmiştir. Yine de bir durum söz konusu olduğunda, çoğumuz başkasına karşı çok daha nazik olmayı tercih ederken kendimizden mükemmellik bekleriz.

En yakın arkadaşınızın, kendisini çok başarısız ve  yetersiz hissettiğinisöylediğini düşünün siz ona bu durumda nasıl söylemde bulunursunuz, ona başarılı olduğunu alanları göstererek, yeterli olduğu durumları göstererek aslında gerçek durumlardan bahsedersiniz, peki neden kendimize en yakın arkadaşımıza davrandığımız gibi yeterli ve başarılı olduğumuz alanları göstererek gerçek olan durumları görmüyoruz? Zihnimizin bize söylediği her cümle doğru ve gerçek değildir. Bazı düşünceleri gerçek mi bir yanılgı ve yargılamamı ayırt ederek tekrar gözden geçirmemiz gerekir. 

Son olarak , düşünce kalıplarını yeni baştan şekillendirmek zaman alır ve pratik gerektirir. Yıllardır kendinizle sert ve eleştirel bir şekilde konuşuyorsanız, şefkatli ve esnek bir yaklaşıma geçiş bir gecede gerçekleşmeyecektir. Bol bol pratik yapmayı unutmayın. Bu konuda zorlanıyorsanız uzman birinden destek almaktan asla çekinmeyin.

.

Whatsapp Destek

Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?